Tutaj jesteś

Rana na języku – przyczyny i leczenie owrzodzeń języka

18 stycznia 2023 Zdrowie rana na języku


Na powstawanie bolesnych owrzodzeń języka może mieć wpływ wiele różnych czynników. Bardzo często rana na języku, podniebieniu i dziąsłach mogą stanowić oznakę chorób jamy ustnej, w niektórych przypadkach uciążliwe rany mogą świadczyć również o zachwianiu równowagi hormonalnej organizmu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze przyczyny powstawania ran na języku
  • jak leczyć powstałe rany
  • jak zapobiegać powstawaniu ran na jezyku

Rany na języku – najczęstsze przyczyny

Na powstawanie ran w obrębie jamy ustnej może mieć wpływ wiele różnorodnych czynników. Do powstawania aft na języku może prowadzić między innymi długotrwały stres. Oprócz tego otwarta i bolesna rana na języku może zostać spowodowana uszkodzeniem mechanicznym. Na powstawanie uciążliwych ran bardzo często skarżą się między innymi osoby korzystające z aparatów ortodontycznych.

Warto pamiętać o tym, że rana na języku może stanowić także oznakę zmian hormonalnych oraz różnego rodzaju alergii. Niekiedy bolesne afty mogą powstawać na skutek podrażnienia przez składniki zawarte w paście do zębów. Powracające rany w obrębie jamy ustnej bardzo często są również objawem niedoboru ważnych składników, w tym witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza. Nie można zapominać o tym, że rany na języku, podniebieniu czy dziąsłach mogą stanowić także oznakę poważnych chorób takich jak nowotwór jamy ustnej. Wszelkie niepokojące i długo utrzymujące się zmiany warto skonsultować z odpowiednim specjalistą.

Rana na języku – jak leczyć?

rana na języku

Bolesna rana na języku to dość uciążliwy problem, wymagający podjęcia odpowiednio dopasowanego leczenia. Podczas leczenia różnego rodzaju owrzodzeń i ran zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej niezwykle istotną kwestią okaże się precyzyjne określenie przyczyny problemu.

W przypadku małych, niepowracających ran skutecznym może okazać się stosowanie preparatów o działaniu miejscowym. Złagodzą one stan zapalny oraz przyspieszą procesy regeneracyjne uszkodzonych tkanek. Ponadto leki do stosowania miejscowego, dzięki zawartości lidokainy, pozwolą na skuteczne uśmierzenie bólu. Osoby cierpiące z powodu ran na języku powinny zadbać również o higienę jamy ustnej. Dokładne szczotkowanie zębów oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej pomoże w pozbyciu się groźnych bakterii, mogących przyczyniać się do powstawania bolesnych stanów zapalnych. Pacjenci skarżący się na bolesne zmiany w jamie ustnej powinni unikać również picia alkoholu oraz spożywania pikantnych potraw.

Leczenie powracających, dużych ran wymaga zastosowania nieco bardziej inwazyjnych metod leczenia. Pierwszym krokiem okaże się w tym wypadku wykonanie badania krwi, które pozwoli ustalić przyczynę powstawania ran. Nie można zapominać o tym, że w przypadku większych, niepokojących zmian. Konieczną może okazać się kilkudniowa hospitalizacja pacjenta, podczas której wykonana zostanie dokładna diagnostyka.

Rany na języku – zapobieganie

Odpowiednia profilaktyka zdrowia jamy ustnej pozwoli na utrzymanie nienagannego stanu zębów, dziąseł i języka. Dokładne szczotkowanie zębów oraz regularne kontrole dentystyczne uchronią między innymi przed rozwojem bolesnych stanów zapalnych.

Osoby ze skłonnością do występowania ran w obrębie jamy ustnej powinny zadbać również o regularne dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Codzienna dawka wartościowych substancji odżywczych, witamin i minerałów pomoże w utrzymaniu nienagannego stanu dziąseł, zębów i języka.

Redakcja vip-brands.pl

Nasz zespół to grono specjalistów z dziedziny mody, zdrowia, urody, i lifestyle'u. Od lat wspieramy naszych odbiorców, dostarczając wartościowe treści, które wzbogacają ich codzienność i pomagają w odkrywaniu własnego stylu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?