vip-brands.pl

Blog tematyczny o modzie i urodzie

Uroda

Na co zwrócić uwagę wybierając złotą biżuterię?

Na co zwrócić uwagę wybierając złotą biżuterię?

Postanawiasz w końcu zainwestować w porządną, elegancką biżuterię. To mogą być kolczyki, naszyjnik albo pierścionek ze złota. Ofert na rynku jest wiele, ale czym kierować się, aby ozdoby cieszyły oko przez długie lata? Oto mały przewodnik.

Złota biżuteria to nie tylko luksusowa i piękna ozdoba to również dobra inwestycja. Złoto jest kruszcem, który nie traci na wartości, a jeśli stop jest dobrej jakości, nie ulegnie zniszczeniu przez długie lata.

Nic dziwnego, że to właśnie między innymi pierścionki ze złota są często przekazywane jako rodowe pamiątki. Gdzie kupić prawdziwe złoto i na co zwracać szczególną uwagę?

Zaufany sprzedawca

Złota biżuteria jest droga. Kupując ją, chcemy więc mieć pewność, że posłuży nam przez długie lata. Należy kupować ją wyłącznie w salonach i sklepach jubilerskich z doświadczeniem i renomą.

Nie dość, że będziemy wtedy zaopatrzeni we wszelkie gwarancje, certyfikaty jakości i oryginalności, to, w razie problemów, takich jak uszkodzenie, czy po prostu nietrafiony prezent, będziemy mogli skorzystać z opcji naprawy czy zwrotu. Zawsze należy prosić o rachunek, który stanowi podstawę do wszelkich roszczeń.

Dobrym pomysłem jest również kupowanie złota w wyspecjalizowanych sklepach typu outlet. Takie sklepy mogą pochwalić się o wiele niższymi cenami, a to dlatego, że oferują modele biżuterii z końcówek kolekcji znanych producentów.

Takim miejscem jest Brylantowy Outlet, który specjalizuje się w najwyższej jakości wyrobach ze złota i srebra, a każda sprzedawana tam ozdoba posiada certyfikat autentyczności.

W Internecie, na różnych portalach ogłoszeniowych, a nawet na specjalnie stworzonych do tego stronach, oferowana jest złota biżuteria (lub taka, która świetnie ją udaje).

Na pierwszy rzut oka wyglądająca perfekcyjnie. Niemiłe zaskoczenie może nas jednak spotkać przy otwarciu paczki. W takich przypadkach próby odzyskania pieniędzy są zwykle daremne. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać sprawdzone sklepy.

Próba złota

Oczywiście, głównym parametrem, którym kierujemy się przy wyborze złota, jest jego próba. Próba złota mówi nam o tym, jak duży procent czystego kruszcu znajduje się w danym stopie.

Złoto czyste, tzw. 24-karatowe, jest rzadko używane do tworzenia biżuterii. Metal ten jest zbyt miękki, dlatego łączy się go np. ze srebrem, palladem, platyną czy cynkiem.

Istnieje uniwersalny system identyfikacji prób, który obowiązuje na całym świecie. Im wyższa liczba poprzedzająca literkę „K” (karat”), tym w stopie znajduje się więcej czystego złota. Najczęściej stosowane w jubilerstwie próby, to:

  • 18K – próba 0,750, zawierająca 75% czystego złota,
  • 14K – próba 0,585, zawierająca 58,5% czystego złota,
  • 12K – próba 0,500 – gdzie stop w połowie składa się z czystego złota.

Najchętniej wybierane jest złoto 14-karatowe, ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Próby z zawartością złota poniżej 50% są tańsze, ale bardziej podatne na utlenianie, czego efektem są szare naloty, stosunkowo szybko pojawiające się na biżuterii.

Próba powinna być wybita na każdej złotej biżuterii, chyba że ta waży mniej niż 1 gram.

Kolor złota

Teraz aspekt mniej specjalistyczny, a bardziej „estetyczny” – wybór koloru złota. Klasyczne, żółte, białe, a może różowe? Kolor złota warto dobrać do odcienia skóry właścicielki (lub właściciela), tak, aby optycznie podkreślał atuty, a chował drobne niedoskonałości.

Do skóry z ciepłymi, żółtymi podtonami pasować będzie złoto żółte, natomiast cera w typie chłodnym, różowym, zyska przy zestawieniu jej ze złotem białym.

Jakość dodatków

Przed zakupem warto dobrze przyjrzeć się biżuterii z każdej strony, a nawet ją przymierzyć. Czy kamienie ozdobne są przytwierdzone za pomocą kleju, a może łapek? Czy brylant w pierścionku nie chwieje się? Czy zapięcie naszyjnika działa bez zarzutu?

Takie detale są bardzo ważne, bo znów – na pierwszy rzut oka wszystko może wyglądać dobrze, a finalnie okazać się niepraktyczne. W końcu kupujemy ozdoby, aby je nosić, prawda?

Domowy sposób na sprawdzenie złota

Na koniec coś dla osób, które mimo wszystko skusiły się na zakup złota z niesprawdzonego źródła lub owe dostały w prezencie. Istnieją domowe sposoby, które pomogą ustalić, czy to prawdziwy kruszec. Jakie parametry złota możemy tak zbadać?

  • Gęstość. Gęstość złota wynosi 19,3 g/ml – to więcej, niż w przypadku większości metali (większą ma na przykład platyna). Żeby sprawdzić, jaką gęstość ma nasz naszyjnik ze złota (lub nie…), należy najpierw go zważyć, a następnie umieścić w pojemniku z wodą. Pojemnik powinien mieć podziałkę, gdyż musimy zapisać wyjściowy litraż wody. Po umieszczeniu złotej biżuterii w wodzie, z podziałki odczytujemy nowy pomiar (poziom wody z pewnością się podniesie). Reszta to czysta fizyka. Dzielimy masę złotej biżuterii przez różnicę objętości wody. Jeżeli wynik oscyluje w granicach 19, możemy być niemal pewni, że ozdoba została wykonana z prawdziwego złota.
  • Właściwości magnetyczne. Złoto ich nie wykazuje, dlatego wystarczy nad biżuterią umieścić magnes. Jeśli ozdoba zostanie przyciągnięta – cóż, bardzo prawdopodobne, że zostaliśmy oszukani.

Udostępnij