vip-brands.pl

Blog tematyczny o modzie i urodzie

Lifestyle

Jak sprać plamy? Sprawdzone sposoby na uporczywe zabrudzenia

Jak sprać plamy? Sprawdzone sposoby na uporczywe zabrudzenia

Jak sprać plamy z ubrań? Odpowiednio dopasowane środki czyszczące pomogą w skutecznym pozbyciu się plam, ułatwiając utrzymanie nienagannego stanu tkanin. Warto pamiętać o tym, że w zachowaniu czystości i świeżości ubrań, oprócz chemicznych detergentów, doskonale sprawdzą się także praktyczne, domowe sposoby.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy mąka ziemniaczana to sprawdzony sposób na tłuste plamy
  • czy benzyna i alkohol radzą sobie z plamami
  • jak sprać palmy z trawy

Mąka ziemniaczana – sprawdzony sposób na tłuste plamy

Tłuste plamy stanowią jeden z najczęściej spotykanych rodzajów zabrudzeń – trudne do usunięcia, uporczywe, tłuste plamy mogą powstać między innymi na skutek kontaktu z jedzeniem. Wywabienie tłustych plam może okazać się dość sporym wyzwaniem, podczas czyszczenia zabrudzonej odzieży warto korzystać więc z niezawodnych i sprawdzonych sposobów.

Jedną ze skutecznych metod wywabiania plam jest zastosowanie mąki ziemniaczanej. W tym wypadku wystarczy posypanie zabrudzenia odrobiną mąki i pozostawienie jej na kilka minut. Kolejny krok stanowi wypłukanie tkaniny w letniej wodzie. Warto pamiętać o tym, że mąka ziemniaczana jest nie tylko skuteczna, ale także i niezwykle bezpieczna. Może być stosowana do odplamiania nawet bardzo delikatnych tkanin.

Benzyna i alkohol – czyli sprawdzone sposoby na wywabienie tłustych plam

Jak sprać plamy

Osoby zastanawiające się nad tym, jak sprać plamy mogą zdecydować się na skorzystanie z metody wybielania przy użyciu benzyny. Benzyna sprawdzi się doskonale w przypadku starych, zaschniętych i bardzo uporczywych plam. Choć odplamianie benzyną polecane jest w szczególności w przypadku grubych, wełnianych tkanin, warto pamiętać o tym, że sprawdzi się także w przypadku bawełny i syntetyków.

Odplamianie benzyną należy rozpocząć od podłożenia pod zaplamiony fragment tkaniny kawałka ligniny lub ręcznika papierowego. Następny krok stanowi pocieranie plamy przy pomocy wacika nasączonego benzyną. Po zakończeniu pocierania koniecznie należy pamiętać o wypłukaniu tkaniny w ciepłej wodzie.

Kolejnym sposobem na pozbycie się zaschniętych plam jest zastosowanie alkoholu. Przed rozpoczęciem odplamiania przy pomocy alkoholu koniecznie należy pamiętać o wcześniejszym namoczeniu tkaniny w wodzie. Następny krok stanowi zwilżenie zaplamionego fragmentu ubrania alkoholem. Dobrym pomysłem na walkę z tłustymi plamami może okazać się również sporządzenie mieszanki złożonej ze spirytusu i octu.

Jak sprać plamy z trawy – woda utleniona i kwasek cytrynowy

Na liście najbardziej uciążliwych plam, oprócz zabrudzeń z oleju, znajdują się także przybrudzenia z trawy. Warto pamiętać o tym, że w przypadku uporczywych plam z trawy wypranie ubrania w pralce może okazać się niewystarczające. W walce z uciążliwymi plamami z trawy doskonale sprawdzi się między innymi woda utleniona. Woda utleniona okaże się jednym z najlepszych sposobów na czyszczenie tkanin wykonanych z bawełny.

Doskonałym sprzymierzeńcem w walce z trudnymi plamami z trawy okaże się także kwasek cytrynowy. Kwasek cytrynowy ułatwi bezpieczne i skuteczne pozbycie się nawet bardzo uciążliwych plam. Usuwanie zabrudzeń kwaskiem cytrynowym jest niezwykle proste – do skutecznego oczyszczenia tkaniny wystarczy pocieranie zabrudzonego miejsca do momentu zniknięcia plamy. Warto pamiętać o tym, że przy usuwaniu plam z trawy sprawdzi się także zwykły sok z cytryny.

Udostępnij