vip-brands.pl

Blog tematyczny o modzie i urodzie

Uroda

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Odpowiednio pielęgnowane włosy średnioporowate dobrze się prezentują i nie są zbyt kłopotliwe. Warto dopasować do nich takie kosmetyki, które wydobędą blask i sprawią, że włosy będą świetnie się układać bez wielkiego wysiłku.

Jakie są włosy średnioporowate?

Porowatość włosów wynika z ułożenia łusek keratynowych. Im bardziej łuski są rozchylone, o tym większej porowatości włosów możemy mówić. Najczęstszym typem w naszej szerokości geograficznej są włosy średnioporowate. Na szczęście dla ich posiadaczek i posiadaczy, nie sprawiają one wielkiego kłopotu w pielęgnacji, pod warunkiem, że zastosuje się odpowiednio dopasowane produkty.

Czym charakteryzują się włosy średnioporowate? Często mogą być niewystarczająco nawilżone, co pociąga za sobą osłabienie pasm, łamliwość, rozdwajanie się końcówek. Dlatego w pielęgnacji warto postawić na nawilżenie, ale pamiętać o tym, że z tego typu produktami łatwo można przesadzić, wywołując efekt odwrotny do zamierzonego. Tym bardziej, że ten typ włosów nietrudno jest obciążyć kosmetykami, powodując przyklapnięcie i nieświeży wygląd pasm. Włosy średnioporowate lubią się puszyć pod wpływem wilgoci, wykazują też tendencję do falowania. Zazwyczaj długo schną, więc warto zadbać o to, aby dobrze je osuszyć stosując przy tym odpowiednią termoochronę. 

Pielęgnacja włosów średnioporowatych – równowaga PEH

W przypadku włosów średnioporowatych, kuszące może być silne ich nawilżanie i wygładzanie. Warto jednak pilnować zachowania równowagi PEH, czyli balansu między emolientami, humektantami oraz proteinami znajdującymi się w produktach do pielęgnacji włosów. W kosmetyczce dobrze mieć różnego rodzaju odżywki, które stosować będziemy rotacyjnie – przy każdym myciu wybierając jedną z nich. Na przykład odżywkę proteinową stosowaną co kilka myć warto zostawić na włosach na dłużej, tak aby pasma wchłonęły wszystkie odżywiające składniki. Proteiny to białka będące budulcem włosa, ich odpowiednia zawartości sprawia, że pasma są wygładzone. Z kolei humektanty pozwolą włosom być bardziej nawilżonymi, jędrnymi. Dzięki temu lepiej będą układać się w stylizacji. Emolienty natomiast stanowią warstwę ochronną, okluzyjną, chroniąc strukturę włosa przed zniszczeniem i zamykając w nim składniki odpowiedzialne za nawilżenie, wygładzenie, blask. W przypadku włosów średnioporowatych zbyt intensywne stosowanie produktów emolientowych może spowodować obciążenie pasm. Włosy będą matowe, pozbawione blasku.

Poza dobrze dobranymi maskami warto oczywiście stosować odpowiednie szampony. Lekki, nieobciążający włosów (na przykład z ekstraktami owocowymi) na co dzień i na przykład raz na kilka tygodni silniejszy, który spłucze z pasm wszystkie pozostałości produktów do stylizacji. Od czasu do czasu dobrze jest też skorzystać z dobroczynnego wpływu olejowania włosów. Na przykład olej jojoba czy z orzechów makadamia dobrze zadziała na włosy średnioporowate. Nie nalezy go jednak nakładać zbyt dużo, tak aby pasma nie wyglądały na ciężkie i oklapnięte. 

Stylizacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate mogą się puszyć i elektryzować. W ich stylizacji dobrze sprawdzą się mgiełki – szczególnie te z funkcją termoochrony, które osłonią pasma przed działaniem wysokich temperatur. Wybierając konkretne produkty warto zwrócić uwagę na ich konsystencję. Dobrą opcją będą lekkie, nieobciążające żele.

Udostępnij